آون تین فیلم – آون با صفحه گردان

آون تين فيلم - آون با صفحه گردان

مشخصات فنی آون تین فیلم :

شکل کلی آون تین فیلم یا آون فیلم نازک مشابه آون های معمولی میباشد که با توجه به استاندارد های تعریف شده تغییراتی روی این دستگاه انچام شده.. آون تین فیلم دارای یک محفظه با ظرفیت ۵۵ یا ۱۱۰ لیتر میباشد. آون تین فیلم از محفظه استیل ساخته شده است که داخل آن یک صفحه گردان تعبیه شده است. قسمتی از درب آون تین فیلم شیشه دو جداره کار شده تا از بیرون بتوان داخل آون را دید. همچنین داخل مجفظه یک لامپ مخصوص تعبیه گردیده . آون تین فیلم در آزمایش های مربوط به قیر استفاده میگردد.

در ادامه مطلب شما با آزمایش مربوط به آون تین فیلم آشنا میشوید.

تشریح کامل آزمایش افت وزنی قیر

افت وزنی قیر عبارت است از درصد افت وزنی نمونه قیری که در مدت ۵ ساعت در درجه حرارت ۱۶۳ درجه سانتیگراد در دستگاه مجهز به تهویه قرار می گیرد . این آزمایش به آزمایش لعاب نازک نیز معروف است . در حقیقت آزمایش افت وزنی قیر ، یک نوع تقطیر قیر می باشد که نتیجه آن معیاری است که فراریت نسبی حلال های قیر را در ۱۶۳ درجه سانتیگراد نشان می دهد . علت انتخاب دمای ۱۶۳ درجه آن است که در این دما ، عمل اختلاط قیر و مصالح سنگی برای تهیه آسفالت در این دما صورت می پذیرد .

          افت وزنی قیرهای خالصی که در راهسازی به کار می روند پس از انجام این آزمایش، کمتر از یک درصد می باشند ؛ و معمولا برای پی بردن به خواص قیری که روی آن آزمایش لعاب نازک انجام شده ، پس از پایان آزمایش تحت آزمایش های قابلیت نفوذ و نقطه نرمی قرار می دهند . توجه نمایید که هر چه قیر نرم تر باشد یعنی درجه نفوذ آن بیشتر باشد ، افت وزنی آن نیز بیشتر خواهد بود .

          از جمله پدیده های مورد ذکر در مورد آسفالت ، پدیده پیر شدگی است که علت آن کاهش وزن قیر در اثر حرارت ، اکسیداسیون و اشعه uv و تبدیل روغن به رزین و رزین به آسفالتین می باشد که آزمایش افت وزنی قیر می تواند معیاری خوب برای پیش بینی این پدیده باشد . نکته قابل ذکر دیگر این است که حداکثر میزان افت وزنی مطابق آیین نامه، برابر ۰۸% می باشد .

          این آزمایش به طور مفصل در استانداردهای زیر شرح داده شده است :

(Standard Methods, IP. 45/58)

ASTM Methods D: 6-39T

هدف از آزمایش افت وزنی قیر :

          هدف از آزمایش افت وزنی قیر ، تعیین میزان کاهش وزن قیر در اثر حرارت ۱۶۳ درجه ای و هم چنین تعیین میزان فراریت نسبی حلال های قیر است.

وسایل آزمایش افت وزنی قیر:

  1. ظرف استوانه ای
  2. ۵۰ گرم قیر مذاب
  3. آون تین فیلم یا آون فیلم نازک
  4. ترازو

روش انجام آزمایش افت وزنی قیر :

          ابتدا ظرف استوانه ای را تمیز می نماییم . این ظرف استوانه ای دارای قطر ۵۵ میلی متر و ارتفاع ۳۵ میلی متر می باشد و دارای کفی مسطح است . اکنون ظرف استوانه ای را وزن می نماییم . مقدار ۵۰ گرم قیر مذاب را در داخل این ظرف می ریزیم و پس از سرد شدن ، آن را در داخل گرمخانه برای مدت ۵ ساعت قرار می دهیم . توجه نمایید که دمای گرمخانه بر روی ۱۶۳ درجه سانتیگراد تنظیم شده است و نیز گرمخانه دارای تهویه هوا می باشد .

          پس از طی شدن ۵ ساعت و سرد شدن استوانه ، بار دیگر مجموعه قیر و ظرف را مورد توزین قرار می دهیم و مقدار آن را یادداشت می نماییم . نتیجه آزمایش را بایستی بر حسب کاهش وزن قیر نسبت به وزن اولیه آن سنجید که مطابق فرمول خاصی بدست می آید .

سایر مشخصات :

  • با ترمومتر ، ترموستات و تایمر دیجیتال برای تعیین دمای بین ۱۵۵ تا ۱۷۸ درجه سانتیگراد
  • همچنین با صفحه گردان با ۵ – ۶ دور در دقیقه
  • درب شیشه ای
  • دارای فن سیرکولاسیون
  • همراه با ظرف الومنیومی ۴ عدد
  • توان دستگاه : ۱۰۰۰W

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.