آیزنمن و سیالیت فرمال

آیزنمن و سیالیت فرمال

ماهیت شهر معاصر و روند فزاینده فراگمنتیزه (قطعه قطعه) شدن ساختار فیزیکی شهر، همراه با رشد شبکه های الکترونیکی اجتماعی-اقتصادی و تسهیلات مدرن حمل ونقل، مباحثات زیادی میان منتقدان معماری و شهرسازی پیرامون مقوله “حرکت سیال”[۱] برانگیخته است. با گسترش و پراکنده شدن بافت شهرها، زیرساخت ها و تکنولوژی های شارش اهمیت بیشتر و بیشتری به خود می گیرند. این مقوله در قلمرو طراحی، معماری و شهرسازی نیز جهش های عملکردی، تجربی و اداراکیِ گسترده ای – از فرم فضای شهری گرفته تا فرآیند شهرسازی – به بار می آورد؛ چرا که زیرساخت ها و فن آوری های شارش ، کلیشه های سنتیِ حس مکان مبتنی بر سکونت و مقیم بودن را دستخوش چالش می کنند. این شتاب گرفتن و تغییرات اغراق آمیز، به گمان بسیاری از اندیشمندان مبتنی‌ بر تکثر برداشت ها از مفاهیم زمان ، فضا و فضا-‌زمان است، به این معنی‌ که تکثر و تعدد رویدادها و سبک‌ها در این سالها به این امر منجر شده که ما نتوانیم تمایزی میان رویدادهای اتفاقی‌ و یا کم اعتبار با لحظات معتبر یا تاریخی‌ قائل شویم. اما این برداشت یک نقطه عطف در خوانش معماری امروز قلمداد می‌‌شود. در مواجهه با مقوله ی سیالیت (شارندگی) نیز،معماری به رهیافت های گوناگونی دست می یازد. گاه تعبیر معمار از ماده دیگرگون می شود و گاه ماده به گونه ائی اغراق آمیز دیگر منجمد نخواهد بود. پاره ای از اوقات تاکید معطوف به گذار و شارشِ سوژه (انسان، کالا، سرمایه، …) در احجام و فضاهای معماری می شود؛ و گاه خود سطوح و احجام ، از منظر بصری، صورت سیال و روانی به خود می گیرند و “سیالیت” به استعاره و دستاویزی برای خلق فرمهای بدیع بدل می شود.

استراتژیِ سطوح فضایی سیال و احجام نرم و روان در متودهای طراحی برآمده از سایت (مانند فولدینگ و..) نیز پیشینه دارند. در این رهیافت ها، ساختمان به جای این که یک توده ی منقطع و گسسته از بافت شهری موجود باشد، سطوح توپوگرافیک سیال و روانی است که از زمینه (سایت) بر می آید و تمایز میان فرم و زمینه ساختمان را در هم می پوشاند و با هم درمی آمیزد. به عنوان مثال، طرح پیشنهادی آیزنمن در رقابت توسعه ی محدوده ی غربی مانهاتان، نمونه ی قابل مطالعه ای در این زمینه است.

پیترآیزنمن عمدتا به عنوان یک معمار فلسفه پرداز شناخته شده است که نشانه شناسی پسامدرن را در معماری های ساخته شده متبلور می کند. در این طرح پیشنهادی، او به زبانی مبتنی بر فلسفه، رابطه میان فرم و زمینه طراحی را دیگرگون می کند. او ادراک ساختمان به مثابه ی یک چیز فیگوراتیو، فرمال و دارای شکل در بستر یک زمینه ی خنثی و بی اثر را نفی می کند و شهرسازی فرم در فرم را به جای فرم در زمینه[۲] مطرح می کند.

لارس اسپای بروک[۳] در اسکچی که در سال ۱۹۹۹ در مجله ی “ANY” ارائه می دهد، به تفاوت میان مکتب معماری آمریکایی – که با پرسش هایی از جنسِ فرم، ادراک و تجربه سر و کار دارد – و نحله ی فکری اروپایی – که بر جنبه های وابسته به برنامه ، طرح و زیرساخت های شارش  تمرکز می کند –  اشاره دارد. در این اسکچ، دو ترسیم واره دیده مس شوند که با یک محور عمودی به نام “شکاف دکارتی” از هم مجزا شده اند. در سمت راست، مکتب آمریکایی را در پوشش و لفافی حباب مانند و در سمت چپ رهیافت اروپایی را در یک مکعب راست گوشه که با رمپ هایی مارپیچ که از همکف تا بالا بر هم افتاده اند را بازنمایی می کند. حروف اختصاری “RK” و “PE” قاعدتا به رم کولهاس و پیتر آیزنمن به عنوان پیشروان این دو گونه رهیافت اشاره می کند.

دیاگرام دلالت بر این امر می کند که تفکر آمریکایی به جنبه های تندیس گونه و فرمالِ “سیالیت” می پردازد و تفکر اروپایی ساماندهی فضاهای داخلی در تناسب با برنامه، سیرکولاسیون و حرکت فیزیکی سوژه (انسان) را در نظر می گیرد. اولی بیشتر در عینیت تجربه پذیرتر و فریبنده تر است و دومی به گونه ای مشخص تر تاثیرات اجتماعی جریان و سیالیت را الگو قرار می دهد و در نمود بسیار دکارتی و در شیوه ادراک و تصور بسیار قراردادی است. مقایسه کلید واژه هایی که در حاشیه ترسیم واره ها دیده می شوند، شاهدی بر این مدعاست: ” اروپا، کف، برنامه، کارکرد، پلان ، پاها” و “آمریکا، دیوار، فرم، ادراک، نما، چشم ها”.

معماری برای آیزنمن همگراییِ فرم، خواسته ی طرح، عملکرد، سازه و تکنیک است. آیزنمن فرم را به دو گونه ژنریک (عام) و خاص دسته بندی می کند. فرم های عام هندسه افلاطونی دارند، اشکالی در سه بعد ؛ در مقابل فرم های خاص آرایش فیزیکی و واقعی معماری هستند که در میزان پاسخگویی به عملکرد یا خواسته طرح سنجیده می شوند. در معماری پیدایش فرم های خاص از درنظرگرفتن همه ی این شرایط حاصل می شود. هیچ ساختمانی تعبیری صرفا افلاطونی ازفرم نیست، بلکه برآمده از عملکرد و خواسته ی طرح است. فرم در این معنا همزمان هم خاص و هم عام. فرم های خاص را نمی توان به تنهایی خوب یا بد شمرد؛ فرم های خاص بر هیچ تعبیر و تفسیر ذهنی از زیبایی، سبک و یا سلیقه به طور مطلق منطبق نیستند و با آنچه که آیزنمن از آن به عنوان خمیر مایه و ماهیت ساختمان  یاد می کند، مرتبط می شود. فرم بر اساس معیار ساختار و تکنیک ارزیابی می شود. ساختار همانند استخوان ها و شریان ها است و تکنیک به مثابه ی مفصل ها و پیوندها. برای درک مناسب حجم آیزنمن مفهوم حرکت  (شارش) و تجربه [ی فضایی] را مطرح می کند. تلاش آیزنمن این است که بیان کند نظام معماری می بایست همزمان هم از شرایط بیرونی و هم از خواسته های عملکردی درونی منتج باشد.

[۱]  در این متن مترادف با واژه های هم ریشه با “flow” و “fluidity”، به فراخور معنا  شارش ، سیالیت، جریان و شارندگی به کار رفته است.

[۲]  Form/Ground

[۳]  Lars Spuybroek

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.