دستگاه استراکشن دستی آسفالت

دستگاه استراکشن دستي آسفالت

مشخصات فنی دستگاه استراکشن آسفالت :
این دستگاه از یک بدنه ریخته گری ساخته شده است . داخل آن یک محفظه دوار از جنس آلومنیم میباشد که این محفظه از دو قسمت درب و کاسه تشکیل شده است . چرخش سریع این محفظه و ایجاد نیروی گریز از مرکز در داخل محفظه باعث جدا شدن مواد قیری از اسفالت میشود . چرخش این محفظه توسط یک اهرم بصورت دستی انجام میشود.

آزمایش تجزیه آسفالت
مقدمه

جهت تعیین پارامترهای مهم آسفالت ساخته شده از جمله دانه بندی مصالح ، درصد قیر ، نوع قیر به کار رفته در آسفالت و غیره می توان از آزمایش های تجزیه آسفالت استفاده نمود . تفکیک قیر و مصالح سنگی از یکدیگر در مخلوط آسفالت را تجزیه آسفالت می گویند . بنابراین آزمایش تجزیه آسفالت ، ابزار مناسبی برای کنترل کار پیمانکاران خواهد بود و می تواند صدق کار آنان را به محک بگذارد .

برای انجام این آزمایش ، ابتدا نیازمند نمونه برداری از آسفالت می باشیم . بسته به آسفالت که کوبیده شده باشد یا خیر، نمونه گیری متفاوت خواهد بود . نمونه گیری باید بر پایه علوم آماری صورت پذیرد تا نمونه گرفته شده بتواند به درستی بیانگر کیفیت کل آسفالت باشد . اگر آسفالت هنوز کوبیده نشده باشد و تولید زیاد باشد ، از هر سیصد تن یک نمونه اخذ می شود ؛ که این نمونه ها به صورت کاملا اتفاقی از کامیون حامل آسفالت گرفته می شود . در صورتی که آسفالت کوبیده شده باشد معمولا به ازای هر سیصد تن یک نمونه کافی است که با دستگاه مغزه گیری به طور تصادفی بدست خواهند آمد .

شرح آزمایش تجزیه آسفالت را می توان در استاندارد زیر جستجو نمود :
ASTM Methods:D 2172

هدف از آزمایش تجزیه آسفالت
هدف از آزمایش تجزیه آسفالت ، تفکیک قیر و مصالح سنگدانه ای جهت تعیین پارامترهای مختلف قیر و سنگدانه از جمله نوع قیر ، دانه بندی مصالح ، درصد قیر و غیره می باشد .

وسایل آزمایش تجزیه آسفالت
دستگاه استرکشن یا سانتریفوژ
دستگاه مغزه گیری
ترازوی دقیق
حلال قیر
کاردک
سینی نمونه برداری
فیلتر استرکشن
گرمکن
تایمر
روش انجام آزمایش تجزیه آسفالت
ابتدا با توجه به علم آمار ، از آسفالت مورد نظر توسط دستگاه مغزه گیر نمونه تهیه می نماییم . سپس نمونه را در سینی قرار داده و در اون می گذاریم تا نمونه از هم باز شود . پس از بیرون آوردن نمونه مقدار ۳۰۰ گرم از آن را به روش چارک توزین می کنیم . دقت شود که نمونه باید پس از خارج کردن از گرمکن ، سرد شود تا در هنگام افزودن نفت که به عنوان حلال در آزمایشگاه استفاده می شود ، کلوخه نگردد .

ابتدا پیاله دستگاه سانتریفوژ را از دستگاه خارج کرده و آن را وزن می نماییم و وزن آن را یادداشت می کنیم .

اکنون مقدار ۳۰۰ گرم آسفالت را در داخل ظرف می ریزیم . سپس به مقداری نفت در پیاله خواهیم ریخت که سطح آسفالت درون آن کاملا با نفت پوشیده شود . از جمله حلال هایی که برای این آزمایش متداول است می توان بنزین ، تترا کلرواتیلن و نفت را نام برد . نکته حائز اهمیت آن است که باید دقت شود از بنزین تنها در دستگاه های کاملا روبسته استفاده شود تا از خطر آفرینی آن جلوگیری شود .

حال حدود ۱۰ دقیقه با کاردک مخلوط آسفالت و نفت را هم می زنیم تا به عمل حل شدن قیر و باز شدن آسفالت کمک نماییم . در این مرحله باید دقت شود که مخلوط آسفالت و یا نفت از پیاله خارج نشود .

پیاله را در جایگاه خود قرار داده و بر روی آن فیلتر را می گذاریم و سپس درپوش را نهاده و گیره های نگهدارنده را محکم می نماییم . هنگام استفاده از دستگاه سانتریفوژ باید دقت نمایید که سرعت را به یکباره به مقدار حداکثر نرسانید ، بلکه این کار باید به آرامی صورت پذیرد . هنگامی دستگاه را روشن می نماییم ، می توان خروج مخلوط نفت و قیر را از نازل دستگاه مشاهده نمود. غلظت این مخلوط ابتدا زیاد بوده و رفته رفته از تیرگی رنگ آن و قیر موجود در آن کاسته می شود .

جهت خارج نمودن کامل قیر، باید چند بار به دستگاه نفت افزود و این کار را باید تا زمانی که مطمئن شویم دیگر قیری در نمونه باقی نمانده است ، ادامه دهیم . برای دریافت این مطلب باید به غلظت و رنگ حلال خروجی از نازل توجه نمود .

یادتان باشد که فیلر نمونه هم به سبب اندازه بسیار کوچک همراه قیر و نفت از نازل خارج می شود و خطایی در محاسبات به وجود خواهد آمد . پس از آنکه از خروج کامل قیر اطمینان حاصل شد ، پیاله را از دستگاه جدا نموده و فیلتر را در درون آن تکه تکه می کنیم و آن را آتش می زنیم تا باقیمانده قیر نیز بسوزد و سپس مورد توزین قرار می دهیم .

وزن پیاله را به همراه مصالح سنگی یادداشت نموده و با توجه به فرمول خاصی بدست می آوریم .

در نتیجه این دستگاه جهت استخراج قیر از آسفالت و تعیین درصد قیر می باشد .

سایر مشخصات :

محفظه با ظرفیت ۱۵۰۰ گرم
بدنه از جنس آلومنیوم ریخته گری
نسبت چرخش دسته به محفطه متحرک ۱:۱۰
بدون صدا و لغزش اضافی

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.