دستگاه درجه نفوذ قیر

دستگاه تست نفوذ قیر

شرکت تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی دستگاه درجه نفوذ قیر را به سه گونه ارائه میدهد:

  1. دستگاه درجه نفوذ قیر دیجیتال
  2. دستگاه درجه نفوذ قیر آنالوگ
  3. دستگاه درجه نفوذ قیر دیجیتال اتوماتیک (NEW)

مشخصات فنی دستگاه درجه نفوذ قیر دیجیتال:

با توجه به اهمیت بالای آزمایش درجه نفوذ قیر در میان دیگر آزمایشها و اینکه تجارت این محصول با مشخصه درجه نفوذ و نرمی امکانپذیر است لذا دقت و صحت این آزمایش نسبت به دیگر آزمایشهای قیر مورد اهمیت است. یکی از مهمترین عواملی که در نتایج آزمایش درجه نفوذ قیر تاثیرگذار میباشد انجام درست آزمایش و خطای نسبی اپراتور انجام دهنده آزمایش میباشد. دستگاه درجه نفوذ قیر دیجیتال با بهره گیری از سیستم نمایشگر هوشمند دیجیتال تا حد زیادی از خطای اپراتور میکاهد و نیز سرعت عمل دستگاه را تا اندازه قابل ملاحظه ای بالا میبرد. نمایشگر رنگی و لمسی این دستگاه با نمایش بزرگ و خوانای اعداد و ارقام و نیز بالابر برقی دستگاه امکانات جدیدی است که بر روی دستگاه درجه نفوذ قیر دیجیتال اضافه شده است.دستگاه مجهز به خط کش دیجیال بوده که مقدار نقوذ سوزن را با دقت ۰٫۰۱ نمایش میدهد. همچنین برای مماس کردن سوزن با قیر با بهره گیری از دکمه SPPED SLOW میتوان به صورت خیلی آرام و دقیق سوزن را به قیر نزدیک کرد.

مشخصات فنی دستگاه درجه نفوذ قیر آنالوگ :

این دستگاه از بدنه فلزی با رنگ الکترواستاتیکی ساخته شده است . پایه های دستگاه قابل تنظیم بوده تا بتوان قبل از آزمایش نفوذ ، سطح دستگاه بخوبی تراز گردد . عملکرد اصلی دستگاه درجه نفوذ قیر به این گونه است که میله رها شونده به یک مگنت الکترونیکی تایمر دار متصل می باشد .

شما بعد از تنظیم نوک سوزن روی سطح قیر شستی رها سازی را فعال کرده . دستگاه به صورت اتوماتیک بعد از رها کردن سوزن درون قیر بعد از شمارش ۵ ثانیه مگنت فعال شده و سوزن را متوقف می کند . این سیستم کمک بسیار زیادی در بالا بردن دقت آزمایش میکند . بدنه دستگاه توسط یک ستون فلزی و یک پیچ محکم شده که شما می توانید مقدار بالا یا پایین بودن آن را بصورت دستی تنظیم کنید .

دستگاه درجه نفوذ قیر با توجه و رعایت استاندارد ASTM D5 طراحی و ساخته شده است …

مشخصات فنی دستگاه درجه نفوذ قیر دیجیتال اتوماتیک

این دستگاه از نظر شکل کلی همانند دستگاه نفوذ قیر دیجیتال میباشد با این تفاوت که برای خواندن مقدار نفوذ از یک سنسور جدید بهره گیری شده . این سنسور بدون هیچ لمس و اصطکاکی مقدار نفوذ را با دقت ۵ میکرون (۰٫۰۰۵ mm) به نمایشگر منتقل میکند. و در نهایت شما هیچگونه خطایی را در آزمایش نخواهید دید.

 

تشریح کامل آزمایش درجه نفوذ قیر

مقدمه

    آزمایش درجه نفوذ قیر برای تعیین سختی نسبی قیرهای دمیده و قیرهای خالص استفاده می شود . یکی از کاربردهای درجه نفوذ در نامگذاری قیرهای خالص و قیرهای دمیده است . قیرهای خالص تنها بر این اساس نامگذاری می شوند اما معیار نامگذاری قیرهای دمیده علاوه بر درجه نفوذ قیر ، درجه نرمی قیر نیز می باشد . به عنوان نمونه ، قیرهای ۴۰-۵۰ ، ۶۰-۷۰ ، ۸۵-۱۰۰ و … از جمله قیرهای خالص معمول در راهسازی می باشند . دو عددی که همراه قیر خالص می آید بیانگر آن است که درجه نفوذ قیر در این محدوده قرار دارد. قیرهای ۲۵/۸۵R  ،۱۵/۹۰R ، ۱۰/۱۱۰R و … نمونه هایی از قیرهای دمیده متداول در ایران است که عدد اول آن بیانگر درجه نفوذ قیر و عدد دوم بیانگر نقطه نرمی قیر است .

    بر حسب تعریف، درجه نفوذ قیر عبارت است از مقدار طولی ( بر حسب میلی متر ) است که یک سوزن استاندارد با شکل معین تحت اثر باری معادل ۰/۱۰۰ گرم در مدت ۵ ثانیه در قیری که در درجه حرارت ۲۵ درجه سانتیگراد است ، نفوذ نماید . 

    

یکی از موارد کاربردی نتایج این آزمایش آن است که هر چه آب و هوای منطقه ای که قرار است قیر را در آنجا استفاده نماییم گرم تر باشد یا میزان آمد و شد بیشتر و بار وسایل نقلیه سنگین تر باشد ، باید از قیری با درجه نفوذ بیشتر استفاده نمود و بالعکس هرچه آب و هوای منطقه مورد نظر سردتر باشد ، باید از قیرهای با درجه نفوذ کمتری استفاده نمود.

    بنابراین هرچه قیر سخت تر باشد، درجه نفوذ آن کمتر و هرچه درجه نفوذ قیر بیشتر باشد قیر نرم تر خواهد بود . قیرهایی که درجه نفوذ آن ها حدود ۸۰ باشد ، در آسفالت هایی نظیر بتن آسفالتی و قیرهای با درجه نفوذ بیشتر در ماکادام قیر و آسفالت سرد بکار برده می شوند .

استاندارد دستگاه درجه نفوذ قیر

Standard Methods, (IP. 49/58)

ASTM Methods, (D: 5-52)

در صورتی که آزمایش درجه‌ی نفوذ را در دمایی مساوی با نقطه‌ی نرمی قیر انجام دهیم برای همه‌ی قیرها درجه‌ی نفوذ ۸۰۰ به دست می‌آید لذا پارامتری به نام درجه نفوذ تعریف شده است که نشانه‌ی حساسیت قیر به تغییرات دما می‌باشد . هرچه نشانه‌ی درجه نفوذ کمتر باشد حساسیت قیر به تغییرات دما بیشتر است . برای قیرهای راهسازی نشانه‌ی درجه نفوذ از ۲- تا ۲+ متغیر است . این نشانه برای قیرهای قطران از ۲- کوچکتر و برای قیرهای دمیده از ۲+ بزرگتر است .

هدف آزمایش درجه نفوذ قیر

    هدف از آزمایش درجه نفوذ قیر ، تعیین سختی نسبی قیرهای خالص و دمیده می باشد که جهت نامگذاری این قیرها استفاده می شود .

وسایل آزمایش درجه نفوذ قیر

·       دستگاه مخصوص درجه نفوذ

·       دماسنج

·       کاردک

·       حمام آب گرم

·       دو ظرف کوچک با اندازه های مختلف

روش انجام آزمایش درجه نفوذ قیر

    مقداری قیر را حدود ۶۰ درجه یا تا دمایی بالاتر از نقطه نرمی گرم می نماییم و سپس درون ظرف مخصوص می ریزیم . این ظرف دارای ۵٫۵ سانتی متر قطر و ۳٫۵ سانتی متر ارتفاع می باشد . باید دقت شود که سطح قیر کاملا صاف و بدون حباب باشد . جهت صاف نمودن سطح قیر می توان از کاردک استفاده نمود . ظرف حاوی قیر را در معرض هوای آزمایشگاه قرار می دهیم تا قیر سرد شود . سپس ظرف قیر را در داخل حمام آب گرم با درجه حرارت ۲۵ درجه قرار می دهیم تا پس از یک ساعت و نیم قیر با آب داخل حمام به تعادل برسد .

    ظرف را از درون حمام آب گرم خارج کرده و سطح آن را با دستمال نخی خشک می نماییم . طوری ظرف را زیر دستگاه تعیین درجه نفوذ قرار می دهیم که نوک سوزن و نوک تصویر آن در سطح براق قیر بر روی هم منطبق شوند .

    حال درجه دستگاه را صفر می نماییم و با زدن کورنومتر، سوزنی که وزن آن با متعلقاتش ۱۰۰ گرم می باشد رها می شود و طی ۵ ثانیه مقدار نفوذ سوزن روی صفحه مدرج قرائت می شود و یادداشت می شود. این آزمایش برای هر نمونه ( هر ظرف ) ۵ تا ۱۰ بار انجام می شود و مقادیر بدست آمده یادداشت می شود. توجه نمایید که مقادیر بدست آمده بر حسب دهم میلی متر می باشد . باید دقت نمایید که فواصلی سوزن در قیر نفوذ می کند از یکدیگر فاصله تقریبا یکسانی داشته باشند و به لبه ظرف بیش از حد نزدیک نباشد تا خطای آزمایش کم شود .

    این تعداد آزمایش سبب می شود که خطای آزمایش کاهش یابد . میانگین اعداد بدست آمده همان میزان درجه نفوذ قیر خواهد بود . 

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.