دستگاه لس آنجلس

دستگاه لس آنجلس

دستگاه لس آنجلس به عنوان یک ابزار کنترل کیفیت مصالح ، از جمله تخته سنگ ، شن و سرباره مورد استفاده قرار می گیرد . شکل آزمایش به گونه ای است که  نمونه در درام همراه با گلوله های فولادی سخت قرار می گیرد . پس از چرخش درام دستگاه طی زمان مشخصی ، نمونه ها را برداشته مورد بررسی قرار می گیرد .

دستگاه این شرکت با رعایت استاندارد و رعایت ضخامت ورق اصلی درام و همچنین جوشکاری مناسب می باشد . حرکت اصلی درام توسط یک موتور الکتریکی  ۱٫۵ اسب می باشد که با استفاده از گیربکس دور نهایی درام از ۳۰-۳۳ دور در دقیقه می رسد .

دستگاه داری تابلو کنترل فرمان می باشد . همچنین یک تایمر اتوماتیک دیجیتال بر روی دستگاه نصب شده که عمل شمارش تعداد دور و همچنین خاموش کردن موتور را بعد از اتمام آزمایش انجام می دهد.

تشریح کلی آزمایش سایش سنگدانه با استفاده از دستگاه لس آنجلس

مقاومت به سایش 

 این پارامتر مقاومت سنگدانه ها را در مقابل عوامل فرساینده مکانیکی نشان می دهد. این عامل بویژه در انتخاب سنگدانه های مناسب برای تهیه بتن سیمانی یا قیری مورد مصرف در پوشش راه و باند فرودگاه دارای اهمیت است . در این ارزیابی از وسیله ای به نام دستگاه سایش  “لس آنجلس” استفاده می شود . این دستگاه از استوانه ای توخالی به قطر  داخلی ۷۱ و طول ۵۱ سانتی متر که حول محور افقی قابل دوران است ، تشکیل می شود . درون این استوانه متناسب با نوع دانه بندی مصالح مورد آزمایش تعدادی گلوله فولادی به قطر حدود ۵/۴۶ میلی متر و وزن حدود ۴۰۰ تا ۴۴۰ گرم قرار داده شده و وزن معینی از سنگدانه مورد آزمایش درون استوانه ریخته می شود و سپس استوانه مذکور به میزان ۵۰۰ دور با سرعت ۳۰ تا ۳۳ دور در دقیقه چرخانیده می شود .در اثر این فرآیند ، ضمن برخورد گلوله های فولادی با سنگدانه ها ، قسمتی از دانه ها شکسته می شود . در آخرین مرحله، سنگدانه از استوانه خارج و وزن مصالح عبوری از الک ۷/۱ میلی مـتر تعیین و سـپس درصد سـایش لس آنجلس از رایطه زیر تعیین می شود :

درصد سایش لس آنجلس برابر است با A-B  تقسیم بر A ضرب در ۱۰۰

که در آن :

A= وزن اولیه نمونه سنگدانه

B= وزن سنگدانه های مانده روی الک ۷/۱ میلی متر

 بدیهی است هر چه مقدار درصد سایش محاسبه شده بیشتر باشد ، مصالح سایش پذیرتر و ضعیف تر تلقی می شوند . بر اساس استانداردهای ایران مقدار سایش قابل پذیرش برای سنگدانه های درشت مورد مصرف در بتن سیمانی ۴۰ درصد ، برای مصالح قشر اساس و آستر آسفالتی ۴۰ درصد و برای قشر رویه آسفالتی ۳۰ درصد است.

 درانجام آزمایش لس آنجلس ، حجم مصالح و تعداد گلوله های فولادی ریخته شده در دستگاه متناسب با دانه بندی سنگدانه ها تغییر می کند بنابراین آزمایش در چهار نوع دانه بندی  C ، B، A و D انجام می شود .

دانه بندی استاندارد سنگدانه ها در آزمایش سایش لس آنجلس

اندازه الک بر حسب میلی متر

وزن سنگدانه ها در هر اندازه بر حسب گرم

عبوری از

الک

مانده روی

 الک

نوع دانه بندی سنگدانه ها

A

B

C

D

۵/۳۷

۰/۲۵

۲۵ ± ۱۲۵۰

۰/۲۵

۰/۱۹

۲۵ ± ۱۲۵۰

۰/۱۹

۵/۱۲

۱۰±۲۵۰

۱۰±۲۵۰۰

۵/۱۲

۵/۹

۱۰±۱۲۵۰

۱۰±۲۵۰۰

۵/۹

۳/۶

۱۰±۲۵۰۰

۳/۶

۷۵/۴

۱۰±۲۵۰۰

۷۵/۴

۳۵/۲

۱۰±۵۰۰۰

کل

۱۰±۵۰۰۰

۱۰±۵۰۰۰

۱۰±۵۰۰۰

۱۰±۵۰۰۰

وزن و تعداد گلوله های فولادی در آزمایش سایش لس آنجلس

نوع دانه بندی

تعداد گلوله های فولادی

وزن گلوله های فولادی بر حسب گرم

A

۱۲

۲۵±۵۰۰۰

B

۱۱

۲۵±۴۵۸۴

C

۸

 ۲۰±۳۳۳۰

D

۶

۱۵±۲۵۰۰

سایر مشخصات :

  • دارای ۱۲ عدد گلوله فولادی ضد سایش
  • سرعت چرخش درام ۳۰-۳۳ دور در دقیقه
  • میکروسوئیچ شمارنده تعداد دور و خاموش شدن خودکار
  • دارای تابلو برق کنترل فرمان

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.