دستگاه ویکات سیمان

دستگاه ويكات سيمان

برای اندازه‌گیری گیرش اولیه از دستگاه ویکات ( vicat ) با سوزنی به وزن مشخص و با قطر mm 1 به منظور نفوذ در خمیر سیمان نرمال استفاده می‌شود . زمان گیرش اولیه در حقیقت زمانی است که سوزن دستگاه به فاصله mm 5 از کف قالب مخصوص ( که از خمیر سیمان پرشده ) ، می‌رسد .

وسایل مورد نیاز آزمایش :

۱- دستگاه ویکات

۲- کمچه

۳-کورنومتر

۴- سینی برای مخلوط کردن سیمان

۵-ظرف آب

تشریح کلی آزمایش دستگاه ویکات سیمان  (گیرش) :

زمان گیرش سیمان – ویکات سیمان 

  برای تعیین زمان گیرش در حال حاضر از دو وسیله به نام های سوزن ویکات و سوزن گیلمور استفاده می شود . سوزن گیلمور از یک قاب فلزی که روی آن دو محور قائم تعبیه شده ، تشکیل می شود . روی هریک از این دو محور قائم وزنه ای که به انتهای آن سوزنی به قطر معین وصل گردیده نصب شده است . به مزنه بزرگتر (۶/۴۱۵گرم)یک سوزن نازک (به قطر ۰۶/۱ میلی متر  ) و به وزنه کوچکتر (۴/۱۱۳ گرم) سوزنی ضخیم (به قطر ۱۲/۲ میلی متر) متصل است .

بر اساس استانداردهای تعریف شده چنانچه از سوزن ویکات برای تعیین زمان گیرش ملات سیمان استفاده شود، زمان شروع گیرش اولیه ، لحظه ای است که مقدار نقوذ سوزن نازک ( به قطر یک میلی متر ) در خمیر دارای رطوبت روانی متعارف پس از ۳۰ ثانیه به کمتر از ۲۵ میلی متر برسد . بر اساس همین معیار ، آغاز گیرش نهایی، زمانی است که نفوذ سوزن یک میلی متری در خمیر سیمان به صفر برسد .

چانچه از سوزن گیلمور برای تعیین زمان گیرش ملات سیمان استفاده شود ، مطابق روش قبل ابتدا باید خمیر سیمان با روانی متعارف تهیه ودر زیر دستگاه قرار داده شود.طبق معیار های استاندارد ، آغاز گیرش زمانی است که نفوذ سوزن ضخیم متصل به وزنه کوچکتر دستگاه در ملات صفر باشد و آغاز گیرش نهایی نیز لحظه ای است که نفوذ سوزن نازک متصل به وزنه بزرگتر در ملات به صفر برسد .

  بر اساس استاندارد شماره ۳۸۹ ایران ، زمان گیرش اولیه و نهایی انواع سیمان چنانچه از سوزن ویکات استفاده شود ، به ترتیب برابر حداقل ۴۵ دقیقه و حداکثر ۶ ساعت است .

سایر مشخصات :

  • وزن میله متحرک ۰٫۵g 300
  • قطر انتهای نفوذ کننده میله ۰٫۰۵mm 10
  • قطر داخلی حلقه در پایین ۳mm 70
  • قطر داخلی حلقه در بالا ۳mm 60
  • ارتفاع حلقه ۱mm 40

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.