دستگاه ویکات سیمان

برای اندازه‌گیری گیرش اولیه از دستگاه ویکات ( vicat ) با سوزنی به وزن مشخص و با قطر mm 1 به منظور نفوذ در خمیر سیمان نرمال استفاده می‌شود . زمان گیرش اولیه در حقیقت زمانی است که سوزن دستگاه به فاصله mm 5 از کف قالب مخصوص ( که از خمیر سیمان پرشده ) ، می‌رسد .

وسایل مورد نیاز آزمایش :

۱- دستگاه ویکات

۲- کمچه

۳-کورنومتر

۴- سینی برای مخلوط کردن سیمان

۵-ظرف آب

تشریح کلی آزمایش دستگاه ویکات سیمان  (گیرش) :

زمان گیرش سیمان – ویکات سیمان 

  برای تعیین زمان گیرش در حال حاضر از دو وسیله به نام های سوزن ویکات و سوزن گیلمور استفاده می شود . سوزن گیلمور از یک قاب فلزی که روی آن دو محور قائم تعبیه شده ، تشکیل می شود . روی هریک از این دو محور قائم وزنه ای که به انتهای آن سوزنی به قطر معین وصل گردیده نصب شده است . به مزنه بزرگتر (۶/۴۱۵گرم)یک سوزن نازک (به قطر ۰۶/۱ میلی متر  ) و به وزنه کوچکتر (۴/۱۱۳ گرم) سوزنی ضخیم (به قطر ۱۲/۲ میلی متر) متصل است .

بر اساس استانداردهای تعریف شده چنانچه از سوزن ویکات برای تعیین زمان گیرش ملات سیمان استفاده شود، زمان شروع گیرش اولیه ، لحظه ای است که مقدار نقوذ سوزن نازک ( به قطر یک میلی متر ) در خمیر دارای رطوبت روانی متعارف پس از ۳۰ ثانیه به کمتر از ۲۵ میلی متر برسد . بر اساس همین معیار ، آغاز گیرش نهایی، زمانی است که نفوذ سوزن یک میلی متری در خمیر سیمان به صفر برسد .

چانچه از سوزن گیلمور برای تعیین زمان گیرش ملات سیمان استفاده شود ، مطابق روش قبل ابتدا باید خمیر سیمان با روانی متعارف تهیه ودر زیر دستگاه قرار داده شود.طبق معیار های استاندارد ، آغاز گیرش زمانی است که نفوذ سوزن ضخیم متصل به وزنه کوچکتر دستگاه در ملات صفر باشد و آغاز گیرش نهایی نیز لحظه ای است که نفوذ سوزن نازک متصل به وزنه بزرگتر در ملات به صفر برسد .

  بر اساس استاندارد شماره ۳۸۹ ایران ، زمان گیرش اولیه و نهایی انواع سیمان چنانچه از سوزن ویکات استفاده شود ، به ترتیب برابر حداقل ۴۵ دقیقه و حداکثر ۶ ساعت است .

سایر مشخصات :

  • وزن میله متحرک ۰٫۵g 300
  • قطر انتهای نفوذ کننده میله ۰٫۰۵mm 10
  • قطر داخلی حلقه در پایین ۳mm 70
  • قطر داخلی حلقه در بالا ۳mm 60
  • ارتفاع حلقه ۱mm 40

فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
فروش و قیمت جک بتن شکن 200 تن
ثبت سفارش محصولات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.